Recenzja książki „Maria” Barbary Iskry Kozińskiej

Zwarta akcja, barwne opisy ludzi i miejsc, żywe dialogi składają się na niezwykle interesującą całość  książki Barbary Iskry Kozińskiej pt. „Maria”.

„Maria” to kontynuacja powieści „Czerwone Niebo nad Wołyniem”. Z jednej strony szczegółowo przedstawia powojenne losy Marii Kozińskiej z domu Zawadzkiej, z drugiej zaś strony opowiada o wyjeździe w 1945 roku z Wołynia rodziny Kozińskich i Romaniewiczów oraz z Wileńszczyzny  rodziny Zawadzkich na Ziemie Odzyskane do Polski. Losy tych rodzin splatają się we wsi Kosarzyn położonej na skraju Polski Zachodniej tuż przy granicy niemiecko-polskiej. Od tej pory razem będą znosić trudy dnia codziennego, razem będą przeżywać rodzinne wzloty i upadki, razem będą się wspierać.  Ponadto w książce są opisane początki osadnictwa na terenach opuszczonych przez Niemców, kosarzyńskie przyjaźnie, miłości oraz wzajemne wsparcie i czysta sąsiedzka pomoc.

Jest to książka niezwykle wartościowa ze względów historycznych jak i społecznych. Z jednej strony przedstawia fakty historyczne związane z wysiedleniem ludzi z Wołynia i Wileńszczyzny do Polski, zajmowanie przez nich opuszczonych gospodarstw należących przed wojną do Niemców, ale też tworzenie się  i funkcjonowanie pierwszych rolniczych spółdzielni po 1945 roku. Z drugiej strony książka pokazuje co tak naprawdę powinno liczyć się w życiu każdego człowieka, jakie wartości są najcenniejsze: zgoda między ludźmi, rodzina, miłość i przyjaźń.

Publikacja bardzo interesująca i godna polecenia każdemu czytelnikowi.

Barbara  Iskra Kozińska to córka tytułowej Marii, właścicielka pensjonatu Sosnówka we wsi Kosarzyn. Pisarka, poetka.

Autor: Barbara Iskra Kozińska

Tytuł: Maria

Wydawnictwo: Bellona

Liczba stron: 392 stron

Cena internetowa: 26,60 zł

Więcej tutaj

POLECAM!

Tomasz Sanecki

Bytom, 26 sierpnia 2013 r.

3 Komentarze

  1. Wspaniała powieść obyczajowo-historyczna. Pierwsze rozdziały opisują kresy pod koniec wojny i przesiedlenia. Transport ludzi na zachód Polski. Podobnie jak w filmie „Sami swoi”, kresowiacy jadą z całym dobytkiem na nowe ziemie. Trudy, problemy, tragedie, ale i radość że przeżyło się wojnę. Całość książki oparta jest na losach Marii, dziewczyny i kobiety dzielnej i niezwykłej. Polecam dla wszystkich, także dla młodzieży do poznania historii Polski. Pozdrawiam.

  2. Losy powojenne.Dwie rodziny przyjeżdżają z ziem wschodnich na zachodnie ziemie odzyskane.Czy znajdą szczęście w opuszczonych niemieckich domostwach? Smutki i troski prostych Polaków,którzy szanują pracę swych rąk i tradycje rodzinne.

    Naprawdę bardzo dobra książka.Polecam