Pruskie lenno. Decyzja, która mogła zaważyć na losach Rzeczypospolitej

Artykuł znajduje się tutaj

19 Komentarze

  • Największym głupstwem polskich władców było uczestnictwo w bitwie pod Wiedniem. Zamiast pozwolić na osłabienie dwóch wrogów i wtedy uderzyć to sami straciliśmy siły co spowodowało osłabienie państwa i upadek potęgi. Chociaż upadek państwa był wpisany w historie z uwagi na słabość władzy królewskiej i warcholstwo magnaterii i szlachty.

   • POCO?
    TRZEBA BYŁO PODZIELIC EUROPE Z TURCJĄ (SOJUSZ LUB NEUTRALNOŚĆ)I BYŁBY SPOKÓJ

 1. Problem który można było chyba przewidzieć polegał raczej na oczywistym ukierunkowaniu ekspansji Prus dążących do zjednoczenia swoich terytoriów co zresztą pokazała polityka Fryderyka Wilhelma I w czasie Potopu. Wcześniej to samo przerabiałą Litwa z oddzielającą Zakon Krzyżacki i Kawalerów Mieczowych Żmudzią później zresztą II RP z Korytarzem. Tym nie mniej trudno obarczać tu winą Batorego, to fakt.

 2. Zaden, absolutnie zaden ze swiatlych wladcow polskich nie uznal za wazna likwidacje tego pokrzyzackiego scierwa, dopoki jeszcze mozna bylo to zrobic. Sam fakt, ze owo scierwo wisialo nam nad glowa przez setki lat, niecale 200 km od Warszawy nie byl wystarczajaco wazny. Pierwszy, ktory sie odwazyl i zadzialal skutecznie i definitywnie byl Stalin, chociaz zbrodniarz to niech mu ziemia lekka bedzie tylko za to.

  • przepraszam bardzo chyba spałeś kolego na historii a Bonaparte;> Przecież to on rozgromił prusaków i to 3 krotnie!!!

 3. Dobry artykuł historyczny. Brakuje dzisiaj takich. Podobny błąd, który zaważył na istnieniu Rzeczpospolitej popełnił Król Jan Sobieski idąc na odsiecz Wiednia. Austria podziękowała nam w 1772 roku inicjując pierwszy rozbiór Polski.

 4. Kierunek na Moskwę był słuszny. To w jakim tempie Wielkie Księstwo Litewskie a potem Rzeczpospolita traciła ziemie na wschodzie już od czasów Kazimierza Jagiellończyka ( nie mówiąc o wpływach w Wielkim Nowogrodzie, Twerze czy Riazaniu) było zatrważające. Batory spustoszył olbrzymie połacie moskiewskiego państwa, tak ze musiało minąć ponad 100 lat zanim okrzepło w siłę i zaczęło się liczyć na arenie międzynarodowej. Gdyby nie działania Batorego rozbiory mogłyby nastąpić znacznie wcześniej.

 5. Zgadzam się ze „Stefanem”, niestety w parze z władzą nie zawsze idzie mądrość i inteligencja. Ale artykuł bardzo dobry.

 6. Jak decyzja Batorego miała zaważyć na losach Polski?
  Czy Batory przeprowadziłby równie błyskotliwą kampanie przeciw Moskwie bez brandenburskiego złota?
  Wojska moskiewskie nie zostałyby odcięte w Inflantach, a wojna z Iwanem IV mogłaby przeciągnąć się na kolejne lata, osłabiając RP. Inkorporacja Prus nie polepszyłaby zbytnio sytuacji w RP. Poza tym reformy, które doprowadziły do potęgi Prusy przeprowadzała w XVIII w. brandenburska linia Hohenzollernów, równie dobrze mogliby przeprowadzić je jedynie w zachodniej części swojego państwa. Zmieniłoby to jedynie nazwę trzeciego państwa rozbiorowego z „Prusy” na „Brandenburgia”.

 7. Fajne artykuły na blogu.Historia to mój „konik” ,tym bardziej czyta się z zaciekawieniem .

  Pozdrawiam

 8. Bardzo dobry artykuł, od miesięcy nie czytałem tak dobrego materiału. Niestety obecnie dominują same śmieci prasowe.

 9. Szkoda że nie udało się wcielić całych Prus po wojnie 13-letniej z Zakonem. Nie byłoby wtedy rozważań co powinien zrobić Stefan Batory.

 10. Zajęcie Prus nic by nie zmieniło z punktu widzenia upadku państwa Polskiego.I Brandenburgia-Prusy nie były też przyczyną upadku tegoż państwa! Głównym grzechem Polski (przez wieki popełnianym) Było chroniczne zaniedbywanie reform wewnętrznych,brak odpowiedzialności za państwo, kompletny brak realizmu politycznego, odpowiednio licznej-stosownie do wielkości państwa-amii!! Rozbuchane przywileje nadawane bez umiaru i rozsądku! Nieokiełznana i nieograniczona w swoich wpływach,wroga państwu,często prowadząca własną politykę zagraniczną magnateria.Państwo pozbawione realnej władzy musiało przestać istnieć!! Brandenburgia,Rosja czy Austria nie są temu winne,one po prostu skorzystały z okazji!! Polska też by tak zrobiła!!

  • Głównym grzechem to było, ale z jakiego powodu? Sąsiedzi ingerowali w nasze sprawy, dążąc do tego abyśmy byli słabi, co rusz podsycali niepokoje. Sądze,że zajęcie Prus mogłoby sporo zmienić. A jakże inaczej byłoby gdyby powiodły się plany Sobieskiego odnośnie sojuszu ze Szwecją? Wtedy bylibyśmy nie do ruszenia

 11. Głównym po dziś dzień grzechem polskiej polityki zagranicznej jest wiara w to że jak my komuś coś to on nam też. Że będą nam wdzięczni prusacy austriacy i cały w ogóle świat. Sorry nie ma lekko wykorzystali nas wtedy jak dziś amerykanie a my leziemy do tego Iraku czy innego Afganistanu bo może coś na tym ugramy a oni nawet wiz nie zniosą. Naiwność x 1000.
  http://obsessionandmadness.blogspot.com/